Loading

Bio

Misia Łukasiewicz  - ur. 1989. Z wykształcenia jestem rzeźbiarką, oddaną malarstwu w plenerze. Ukończyłam studia magisterskie na Wydziale Rzeźby Warszawskiej ASP oraz Wydział Historii Sztuki na UW. Głównym tematem mojej twórczości jest krajobraz. Oprócz malarstwa sięgam również do medium grafiki, instalacji, performance.

Podczas twórczych podróży do USA, Kanady, Włoch, Portugalii w ramach stypendiów artystycznych i rezydencji realizowałam projekty społeczne dotyczące przynależności człowieka do rodzinnego  krajobrazu.
W 2017 zrealizowałam projekt "50 akrów" we współpracy z lokalnymi farmerami z Canewater Farm w miejscowości Darien, Georgia, USA.  Praca powstała dzięki stypendium Ansley Rivers, w ramach Thicket Residency. 
W 2016 zostałam wyróżniona stypendium Centrum Caetani i współpracowałam z Indianami Syilx w ramach projektu „Ziemie Niczyje” w dolinie Okanagan, BC, Kanada.     
W 2012 odbyłam półroczne stypendium na Akademii di Belle Arte w Palermo, w 2014 staż artystyczny w Stowarzyszeniu ASPEA w Lizbonie i na Azorach. 
Obserwacja i artystyczna podróż w głąb odmiennych kultur potęgują moją fascynację rodzimym Mazowszem. Na co dzień zajmuje się malarstwem w plenerze. Wierzę, że przybliża mnie to do prawdy, którą staram się oddać na płótnie. Pracuje wyłącznie zimą i późną jesienią, znajduje wówczas aurę pogody, która mnie inspiruje. Nagie kształty drzew, surowość pól, graficzność krajobrazu, mgły, szadź, zamarzająca woda, błoto i kałuże. Ot, cała nasza polskość. 
Założyłam grupę CudoTWÓRCZYŃ – kobiet-artystek, które poprzez wspólne działania dzielą się doświadczeniami twórczymi. 


Wybrane wystawy:

6.02 - 11.02.2024 - Teatr 6.piętro, solo 
2023r. - Warsaw, Biegas Art Gallery, solo
2023r. - Warsaw Art Fair
2023r. - Venice, Giudecca Art Space, solo
2022r. - wystawa indywidualna w Kolonii Artystycznej, Zalesie Dolne 
2019r. - "Na Północ" Defabryka, Warszawa
2017r. - wystawa młodych twórców Polskich w Parlamencie Europejskim, Bruksela
2016r. - „Dziedzictwo Krajobrazu” Centrum Caetani, Vernon, BC, Kanada
2015r. - „Wesele” Galeria Propaganda, Warszawa
2014r. - wystawa rzeźby w Klubie Kultury Saska Kępa , Warszawa
2013r. -  „Interwancje” Museum Riso, Palermo, Włochy

Wybrane działania: 
2022r. - wydanie albumu o mojej twórczości 
2017 - 2019r. - projekt SAD, wysiedlona wieś łemkowska, Górny Regietów/ Szklary, Beskid Niski. 
2018r. czerwiec - wrzesień - plener malarski w Kanadzie i na Alasce