Loading

Slow Art Day

zwolnij

"5 sztuk"  to przewrotne zaproszenie do obcowania ze sztuką wbrew konsumpcyjnemu spojrzeniu na jej wartość. „Slow Art Day” to inicjatywa mająca na celu zachęcenie do uważniejszego przyglądania się sztuce. W tym roku przypada on na 13 kwietnia i odbywa się w wielu muzeach i galeriach na całym świecie.  Galeria w Podkowie Leśnej na Borsuczej 46 reprezentuje Polskę pokazem 5 artystów: Misi i Piotra Łukasiewicz, Joanny Jabłońskiej-Białowąs, Magdaleny Jaskłowskiej-Englisz i Marka Englisza. 

 

Zapraszamy w godzinach 10.00 - 14.00 abyś w ciszy, nieśpiesznie, z kubkiem kawy dał sobie kilkanaście minut na tę relację. Nie goń, zatrzymaj się i patrz tak długo, aż między tobą a tym co widzisz powstanie więź, której jesteś współautorem. 

 

O godzinie 14.00 rozpoczną się warsztaty wolnej interpretacji prowadzone przez Katarzynę Loranc Kamień Księżycowy. To coś, na co z oczywistych względów nie można sobie w pełni pozwolić podczas zwiedzania muzeów i galerii. W ramach dostrajania do takiego pogłębionego, niespiesznego odbioru otworzymy spotkanie medytacją z dźwiękiem, by następnie, przy użyciu elementarnych technik aktorskich delikatnie rozbudzić zmysły i wyobraźnię.  

Podczas półtoragodzinnego spotkania zajmiemy się tworzeniem takiej przestrzeni i warunków, w których odbiór dzieła sztuki stanie się dla nas w najwyższym stopniu osobisty, wolny i uważny.

 

Zapisy na warsztaty: https://docs.google.com/forms/d/1XOwI3NFvXM_Dz2QHb62Xu0tuRxdJO6yVoR1VXu6Zhno/viewform?fbclid=IwAR09Xd7L8jI3LxWh5djOyzbox5dIL9Hc84W0h9Ek5rcVD1EfOU_uZ0CeOs8&edit_requested=true

 


Chcemy położyć nacisk na relację odbiorca-dzieło, pomijając obowiązujący paradygmat autor-dzieło, dający prawo twórcy do jedynie słusznej interpretacji. Dlatego zapraszamy Cię do osobistego, intymnego przeżywania.
Jeśli będziesz miał ochotę – również do grupowego dostrajania się do odbioru dzieła sztuki.

 

Wybraliśmy dla Ciebie 5 dzieł, którym możesz przyjrzeć się powoli. Postaraj się spędzić co najmniej 5 minut patrząc na poszczególne prace, biorąc pod uwagę szczegóły i myśląc o tym, co widzisz. Czasem cofnij się o krok i ponownie spójrz
na całe dzieło, doceń jego kompozycję i postaraj się nawiązać z nim osobistą relację.


Analizę i interpretację pozostawmy w uczelnianych murach i pozwólmy sobie sięgnąć głębiej – stworzyć więź oraz odbierać emocjonalnie. W ciszy, nieśpiesznie, z kubkiem kawy daj sobie kilkanaście minut na tę relację. Nie goń, zatrzymaj się i patrz tak długo, aż między tobą a tym co widzisz powstanie więź, której jesteś współautorem. Bo to właśnie jest sztuka.


Według badań opublikowanych w Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts w 2017 odwiedzający muzea i galerie spędzili średnio 28,63 sekundy na oglądaniu jednego dzieła sztuki!