"5 sztuk" to przewrotne zaproszenie do obcowania ze sztuką wbrew konsumpcyjnemu spojrzeniu na jej wartość. „Slow Art Day” to inicjatywa mająca na celu zachęcenie do uważniejszego przyglądania się sztuce. W tym roku przypada on na 13 kwietnia i odbywa się w wielu muzeach i galeriach na całym świecie. Galeria w Podkowie Leśnej na Borsuczej 46 reprezentuje Polskę pokazem 5 artystów: Misi i Piotra Łukasiewicz, Joanny Jabłońskiej-Białowąs, Magdaleny Jaskłowskiej-Englisz i Marka Englisza.
Zapraszamy w godzinach 10.00 - 14.00 abyś w ciszy, nieśpiesznie, z kubkiem kawy dał sobie kilkanaście minut na tę relację. Nie goń, zatrzymaj się i patrz tak długo, aż między tobą a tym co widzisz powstanie więź, której jesteś współautorem.
O godzinie 14.00 rozpoczną się warsztaty wolnej interpretacji prowadzone przez Katarzynę Loranc Kamień Księżycowy. To coś, na co z oczywistych względów nie można sobie w pełni pozwolić podczas zwiedzania muzeów i galerii. W ramach dostrajania do takiego pogłębionego, niespiesznego odbioru otworzymy spotkanie medytacją z dźwiękiem, by następnie, przy użyciu elementarnych technik aktorskich delikatnie rozbudzić zmysły i wyobraźnię.
Podczas półtoragodzinnego spotkania zajmiemy się tworzeniem takiej przestrzeni i warunków, w których odbiór dzieła sztuki stanie się dla nas w najwyższym stopniu osobisty, wolny i uważny.
Zapisy na warsztaty: https://docs.google.com/forms/d/1XOwI3NFvXM_Dz2QHb62Xu0tuRxdJO6yVoR1VXu6Zhno/viewform?fbclid=IwAR09Xd7L8jI3LxWh5djOyzbox5dIL9Hc84W0h9Ek5rcVD1EfOU_uZ0CeOs8&edit_requested=true
Chcemy położyć nacisk na relację odbiorca-dzieło, pomijając obowiązujący paradygmat autor-dzieło, dający prawo twórcy do jedynie słusznej interpretacji. Dlatego zapraszamy Cię do osobistego, intymnego przeżywania.
Jeśli będziesz miał ochotę – również do grupowego dostrajania się do odbioru dzieła sztuki.
Wybraliśmy dla Ciebie 5 dzieł, którym możesz przyjrzeć się powoli. Postaraj się spędzić co najmniej 5 minut patrząc na poszczególne prace, biorąc pod uwagę szczegóły i myśląc o tym, co widzisz. Czasem cofnij się o krok i ponownie spójrz
na całe dzieło, doceń jego kompozycję i postaraj się nawiązać z nim osobistą relację.
Analizę i interpretację pozostawmy w uczelnianych murach i pozwólmy sobie sięgnąć głębiej – stworzyć więź oraz odbierać emocjonalnie. W ciszy, nieśpiesznie, z kubkiem kawy daj sobie kilkanaście minut na tę relację. Nie goń, zatrzymaj się i patrz tak długo, aż między tobą a tym co widzisz powstanie więź, której jesteś współautorem. Bo to właśnie jest sztuka.
Według badań opublikowanych w Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts w 2017 odwiedzający muzea i galerie spędzili średnio 28,63 sekundy na oglądaniu jednego dzieła sztuki!